25.2.09

Lindorffi taidlemine ajas Tarmo vihale

Inkassaatorite isetegevus muudab Eesti varsti hullumajaks. Sedakorda ähvardas inkassofirma tuntud rakverelase võlglaseks teha ja kohtusse kaevata, veendumata et too polegi kellelegi võlgu.

Lugu algas nii. Rakvere ärimees Tarmo sai mullu Leedu firmalt UAB IMP Baltic arve postikataloogist tellitud arvutiõppe materjalide eest, kuid kuna ta polnud midagi tellinud, maandus kviitung prügikastis.

Hullemaks muutus olukord mõne aja möödudes, kui inkassofirmalt Lindorff Eesti saabus Tarmole võlanõue. Väidetavale võlasummale oli lisatud nõudekulu kirjeldus. Ent ei puudunud ka ähvarduskiri:

Kui Te nõutud summat otsekohe ära ei maksa, kanname Teid vastavatesse nimekirjadesse ja Teie usaldusväärsus saab krediidiasutuste silmis kannatada... Teid võidakse kohtusse kaevata...
“Kogusumma oli natuke üle 500 krooni, kuid miks peaksin maksma, kui ma pole midagi tellinud?” küsis Tarmo.

Võlguolemises süüdistatud rakverelane helistas inkassofirmasse, ehkki see polnudki nii lihtne. “Esiteks on sinna helistamine tehtud hästi keeruliseks – küll tuleb vajutada ühte numbriklahvi, küll teist. Kui ma oma loo ära rääkisin, siis vastati, et see Leedu firma ongi selline, kes põhjendamata nõudeid esitab.”
Inkassofirma teadis väga hästi, et nõue on alusetu, aga ometi võttis asja menetleda ja saatis ähvarduskirja!
Tarmo nõudis Lindorff Eestilt dokumente, mis tema võlguolekut kinnitaksid. “Pärast seda nende toon muutus ja nõue minu vastu tühistati. Kuid paljud inimesed ei oska end selliste põhjendamatute nõuete eest kaitsta. Kartes suuremaid jamasid, makstakse need 500... 600kr lihtsalt ära.”

Tarbijakaitse alustas Leedus tegutseva firma UAB IMP Baltic suhtes järelvalvemenetlust juba 2004. aastal, kuna ettevõte edastas eksitavat tellimisteavet. Firma tegutseb siiski praegugi edasi ja pakub oma kodulehel kolme eri sorti tooteid.

Tarbijakaitseameti teadaanne oktoobrist 2004:

UAB IMP Baltic pakub katalooge, mis kujutavad endast kaartide kogumikku. Pakkumistele on tutvumiseks lisatud ka näidiskaardid. Pakkumises kutsutakse tarbijat üles tellima kataloogi tutvustavat saadetist, milles on 12-36 näidist kataloogikaartidest, mapp kaartide hoidmiseks ja kiirema tellimise korral ka kingitus, näiteks väike fotoaparaat. Tellimisel peab tarbija tasuma üksnes postikulud. Peidetuks jääb aga fakt, et tellides tutvustava saadetise, sõlmib tarbija automaatselt pikaajalise lepingu. Tellimiskupongil on ka teave, mille kohaselt tuleb tarbijal juhul, kui ta soovib tellimusest loobuda, pärast tutvustava paki saamist 10 päeva jooksul ettevõtjale sellest telefoni või posti teel teatada. Teatamata jätmise korral saadetakse tarbijale iga 3-4 nädala järel 12 uut kaarti ja esitatakse saadetud kaartide eest arve. Tarbijakaitseameti hinnangul on tellimisteave tarbija jaoks eksitavalt sõnastatud ning ei ole kooskõlas kehtivate õigusaktidega. Tarbijakaitseamet on UAB IMP Baltic suhtes alustanud järelevalvemenetluse.”